Tunnustukset ja palkinnot

Taustaa

Risto Vähäkainu, Nurmijärvi (Lyhennetty ja muokattu Radiomaailmassa 10/2012 julkaistusta artikkelista)

Suomen DX-Liitto ry on vuosien mittaan jakanut erilaisia palkintoja ja tunnustuksia niin DX-kuuntelullisista kuin järjestötoiminnallisista ansioista. DX-kuuntelutunnustuksista ehkä tunnetuin on 200 verifioitua maata saavuttaneille annettu lautanen (jaettu tähän mennessä 22 kappaletta). Muut DX-kuuntelulliset tunnustukset ovat selvimmin nähtävissä Radiomaailma-lehdessä, jossa esim. QSL-Palstat ja SDXL-Rankki antavat huipuille huomattavasti mainetta ja kunniaa.

DX-järjestötoiminnassa saavutetuista ansioista tai muusta merkittävästä harrastettamme edistävästä toiminnasta jaettavista palkinnoista tunnetuin on varmaankin Suomen DX-Liiton ansioviiri. Viirejä on jaettu kesäkokouksissa vuodesta 1985 alkaen ja joitakin on luovutettu myös muissa merkittävissä tilaisuuksissa. Vuoden 2012 loppuun mennessä oli jaettu 149 viiriä jakautuen seuraavasti: suomalaiset henkilöt 102, suomalaiset yhteisöt 30, ulkomaalaiset henkilöt 8 ja ulkomaalaiset yhteisöt 9.

Vuosina 1982-2001 Suomen DX-Liitto jakoi kaikkiaan 12 tekniikan palkintoa erilaisista DX-kuuntelua hyödyttäneiden teknisten asioiden edistämistä. Tekniikan palkinto oli ensisijaisesti mainetta ja kunniaa mutta siihen yleensä liittyi myös rahallinen avustus esim. erilaisten tekniikan komponenttien hankintaan.

Kun valtaosa tärkeimmistä kerhomme piirissä tekniikkaa edistäneistä oli palkittu, päätyi liiton hallitus perustamaan uuden palkinnon, ns. erikoispalkinnon, joista ensimmäinen jaettiin kesäkokouksen ja EDXC-kokouksen 2002 (Porin Yyterissä) yhteydessä. Erikoispalkinnon saajan tuli olla erityisen merkittävästi harrastettamme edistänyt henkilö tai yhteisö ja palkintona olisi tarjolla mittaamaton määrä mainetta ja kunniaa sekä tilanteen mukaan joko taloudellinen avustus tai sopiva esinepalkinto.

SDXL hopealautanen 200 DX-maata saavuttaneille

1992 1. Jari Korhonen
1992 2. Raimo Kaksonen
1992 3. Esa Hänninen
1993 4. Hannu Tikkanen
1993 5. Jorma Mäntylä
1993 6. Pertti Äyräs
1993 7. Jussi Korhonen
1994 8. Håkan Sundman
1994 9. Jarmo Patala
1995 10. Jari Ruohomäki
1996 11. Jussi Suokas
1996 12. Ilpo Parviainen
1998 13. Yrjö Kainulainen
1999 14. Mika Mäkeläinen
1999 15. Mauno Ritola
1999 16. Jyrki Hytönen
2000 17. Jan-Erik Österholm
2000 18. Jim Solatie
2003 19. Pentti Lintujärvi
2004 20. Markus Salonen (edesmennyt)
2007 21. Jarmo Havukunnas
2008 22. Hannu Asikainen

SDXL ansioviirit

1985 1 Jyrki Talvitie
2 Tor-Henrik Ekblom
3 Jarkko Arjatsalo
4 Jussi Korhonen
5 Tampereen DX-Kuuntelijat
1986 6 Jukka Kivi
7 Simo Soininen
8 Antti Marvia
9 Petri Silmälä
10 Oulun DX-Klubi
1987 11 Pentti Stenman
12 Raimo Kaksonen
13 Kjell Ruth
14 Juha Hintikka
15 Koskelonseudun Radiokilta
16 Mikrolog Oy/Yaesu
17 Anker Petersen
18 Jens Frost (edesmennyt)
19 Sweden Calling DXers
20 European DX Council
1988 21 Tapani Laitinen
22 Gunhard Kock
23 Ari Kilponen
24 Leo Järventaus (edesmennyt)
25 Kyrönmaan DX-Kuuntelijat
1989 26 Esa Hänninen
27 Jorma Mäntylä
28 Timo Reiniluoto
29 Pekka Hakala
30 DX Night Team
1990 31 Torsti Kylämaa
32 Timo Leponiemi
33 Veli-Matti Kuparinen
34 Simo Hankkio
35 Jyväskylän DX-Kuuntelijat
1991 36 Sven-Erik Hjelt
37 Hannu Niilekselä
38 Martti Karimies
39 Tuomo Ahonen
40 Espoon DX-Kuuntelijat
1992 41 Risto Vähäkainu
42 Arto Mujunen
43 Jarmo Salmi
44 Mika Palo
45 Helsingin DX-Kuuntelijat
46 Henrik Klemetz
47 Stig Hartvig Nielsen
48 Play DX
49 Media Network
50 Lowe HF-225 Finlandia
1993 51 Hannu Perttula
52 Mika Mäkeläinen
53 Jarmo Sutinen
54 Heikki Aarrevaara
55 KaiDX
1994 56 Teemu Salminen
57 Kari Piitulainen
58 Jukka Kotovirta
59 Jukka Virtanen
60 KaRaKu, Elimäki
1995 61 Antti Aaltonen
62 Pertti Salonen
63 Juha Vehmas
64 Jari Vanhatalo
65 DXclusive
1996 66 Raimo Mäkelä
67 Raimo Lonka
68 Jarmo Havukunnas
69 Matti Kumpulainen
70 FM-TV Busybody
71 Oy Yleisradio Ab
72 Lahden Radiomuseo
73 Suomen Radioamatööriliitto ry
1997 74 Risto Kotalampi
75 Ilpo Parviainen
76 Jari Lehtinen
77 Otso Ylönen
78 Afro-Aasia Katsaus
1998 79 Juha Ignatius (edesmennyt)
80 Kari Kallio
81 Sami Mollgren
82 Jukka Soini
83 Vaasan DX-Kuuntelijat
1999 84 Tapio Kalmi
85 Jarmo Patala
86 Bo-Kristian Lindqvist
87 Ilpo Leppänen
88 Lahden Radioharrastajat
2000 89 Väinö Lehtoranta (edesmennyt)
90 Lauri Niemi
91 Jim Solatie
92 Jouni Keskinen
93 Kantoaalto
94 Frans Vossen / Radio World (edesmennyt
2001 95 Vesa-Jussi Rinkinen
96 Jussi Suokas
97 Alpo Heinonen
98 Hannu Romppainen
99 Uhtuan Sudet
2002 100 Hannu Tikkanen
101 Hannu Asikainen
102 Håkan Sundman
103 Bob Padula
104 YLE Radio Finland
105 Scandinavian Weekend Radio
2003 106 Heikki Puranen
107 Pentti Lintujärvi
108 Mikko Laine
109 Kouvolan Putkiradiomuseo
2004 110 Mauno Ritola
111 Tarmo Kontro
112 Jari Savolainen
113 Finlands DX Club
2005 114 Hannu Piirainen
115 Esa Saunamäki
116 Tapani Häkkinen
117 Hamradio/Jyrki Nieminen
2006 118 Danish Short Wave Club International
119 Sveriges DX-Förbund
120 Kari Kivekäs
121 Vesa Hienonen
122 Jyväskylän DX-opintokerho
123 Kristiina Jomppanen (edesmennyt)
2007 124 Finlands Svenska DX Förbund
125 Tuomas Talka
126 Jopi Nyman
127 Seppo Simola
128 FM MediaPlaza
2008 129 Jari Sinisalo
130 Marko Brask
131 Jari Perkiömäki
132 Claes-W Englund (edesmennyt)
133 Victor Rutkovsky
2009 134 Harri Kujala
135 Pasi Rintamäki
136 Tero Toivonen
2010 137 Jari Korhonen
138 Jari Ruohomäki
139 Janne Heinikangas
140 Antti Ylikoski
2011 141 Jan-Mikael Nurmela
142 Pertti Louni (edesmennyt)
143 Terho Poutiainen
144 Petäjäveden radio- ja puhelinmuseo
145 Benelux DX-Club
2012 146 Winter SWL Fest
147 Timo Kajamaa
148 Juha Solasaari
149 Pertti Hyvönen
2013 150 Ilkka Martikainen
151 Markku Sollo
152 Henri Ekman
153 Utö Boyz
2014 154 Antti Hemmilä
155 Marko Weck
156 Alexander Beryozkin
2015 157 Seppo Pirhonen
158 Juha Ojanperä
159 Aihkiniemi DX Team
2016 160 Ilkka Suni
161 Pauli Holm
162 Omar Cheishvili

SDXL erikoispalkinnot

2002 Mika Palo
2003 Risto Kotalampi
2004 Jari Lehtinen
2005 Mika Mäkeläinen
2006 Mauno Ritola
2007 Tampereen DX-Kuuntelijat
2008 Etelä-Pohjanmaan DX-Kuuntelijat
2009 Hannu Perttula
2010 Tarmo Kontro
2011 Jarmo Salmi
2012 Jyrki Talvitie
2013 Tapio Kalmi
2014 Kari Kivekäs
2015 Pasi Rintamäki
2016 Jukka Kotovirta

SDXL tekniikan palkinnot

n.1982 Jyrki Vaara
1990 DX Night Team
1992 Osmo Hukka
1993 Raimo Mäkelä
1994 Hannu Pylväläinen
1995 Ilpo Leppänen
1996 Juha Mallat
1997 Roland Sandberg
1998 Airto Vienola
1999 Pertti Äyräs
2000 Raimo Kaksonen
2001 Martti Karimies